PODPORNÉ STANOVISKO PETÍCIE PROTI VÝSTAVBE ŠPORTOVEJ STRELNICE
Vážený primátor a poslanci,
sledujúc aktivity smerujúce k vybudovaniu športovej strelnice pri riečke Biela, je zrejmé, že ak Odbor starostlivosti o životné prostredie vyjadrí súhlasné stanovisko, už sa ťažko nájde sila, ktorá zastaví projekt OZ Streleckého klubu Strážky. Preto Vás chcem požiadať, aby ste projekt športovej strelnice posudzovali komplexne, teda i z pohľadu občanov Slovenskej Vsi a jej rozvoja. O to skôr, že obec vo svojom Pláne hospodárskeho a sociálneho rozvoja zaradila rozvoj agroturizmu medzi svoje strategické ciele.
Z tohto zorného uhla pre občanov Slovenskej Vsi ( i nášho OZ, ktoré je v obci zakladateľom Agroturistickej zóny Vygoda) nie je podstatné odvolávanie sa na tradície športovej streľby v Spišskej Belej, ale vplyv strelnice na prírodu, rozvoj agroturizmu v obci a v neposlednom rade vplyv na bezpečnosť a pohodu ľudí pohybujúcich sa v okolí strelnice.
Veľa občanov našej obce vysoko oceňuje koncepčnú prácu Spišskej Belej v rozvoji regiónu, ba ju považujú za vzor pre našu dedinu. Osobitne si ceníme, že ste vytvorili podmienky pre vznik cyklotrasy, ktorá nám umožní napojiť sa v Spišskej Belej na kvalitné cyklotrasy v okrese Kežmarok. Táto cyklotrasa zvýši nielen bezpečnosť cyklistov v obci, ale do rozvoja agroturizmu môže priniesť nový impulz. A práve rozvoj agroturizmu môže – a na to sa často zabúda – priniesť nový impulz do vytvárania siete cyklotrás v našom chotári (synergický efekt). Je to dôležité preto, lebo vynaložené financie na vybudovanie asfaltových cyklotrás môžeme považovať za efektívne využité až vtedy, keď budú pospájané s cyklotrasami vedúcich po poľných (a lesných) cestách v širšom okolí. V našom prípade nová asfaltová cyklotrasa bude dokonca pretínať poľnú cestu, ktorá kopíruje koryto riečky Biela. Bol by hriech, aby sme túto cestu nezahrnuli do siete cyklotrás v našom chotári. Dokážeme v tomto prípade cyklistom zabezpečiť pohodovú jazdu, ak budú počúvať ozveny streľby? A to je prvá zásadná otázka, na ktorú treba dať jednoznačnú odpoveď. Samozrejme, ak „ticho a kľud“ považujeme za atribút agroturizmu.
Áno, športoví strelci potrebujú tiež tiché miesto, kde sa pohybuje málo ľudí. Pri hľadaní vhodného miesta pre strelnicu objavili priam ideálny pozemok. Ticho, sem – tam vidieť človeka či človeka v traktore a malý zázrak – Vilbach. Vypracujú projekt a zrazu sa divia (i hnevajú), že vznikla petícia proti výstavbe strelnice. A majú pravdu. Veď územie nemá mimoriadnu hodnotu – ak posudzujeme územie iba očami väčšiny občanov. Problém nastáva vtedy, ak začneme pozerať iba očami našich potomkov. Veď miesta – kde sa budú môcť v tichu (!) prechádzať po brehoch riek (potokov), ba i brodiť sa v čistej vode a pozorovať okolitú prírodu – nadobudnú pre nich cenu zlata.
Možno nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že určitú zodpovednosť za konflikt nesú samosprávy. Stretli sa zástupcovia obcí a mesta Spišskej Belej, aby sa informovali o svojich zámeroch s riečkou? Tobôž pripravili spoločný projekt? (Napr. „Mlynárskej cesty“. Veď už málo ľudí vie, že na riečke existovala sieť mlynov končiaca v Bušovciach. V Slovenskej Vsi je doteraz plne funkčný mlyn.) Skrátka, Vilbach nie je ako syr ementál, kde každá samospráva si môže vo svojom chotári „vyvŕtať dieru“ – trebárs v podobe strelnice – a život riečky a pri riečke sa nezmení.
Žiaľ, v tomto svetle ani samospráva v Slovenskej Vsi nepostupovala predvídavo. Veľmi vlažne pristupuje tiež k cyklotrase, ktorá nám umožní spojiť sa so Spišskou Belou (prakticky už končí stavebné povolenie na výstavbu cyklotrasy). Naše OZ je osobitne sklamané, že už druhé volebné obdobie samospráva ignoruje náš návrh vybudovať oddychovú zónu pri riečke Biela (viď Koncepciu rozvoja agroturizmu v obci, ktoré vypracovalo naše OZ. Na poľnej ceste – ktorá kopíruje riečku – sa priam žiada vytvoriť náučnú cyklotrasu spojenú s poznávaním riečky a práce roľníka, kde mlyn, chov zvierat a včiel, by boli ústrednou témou. Tým, že samospráva za sebou nezanechala viditeľnú stopu v riešenom území, takpovediac vytvorila „zem nikoho“(teda lákadlo pre nekoncepčné projekty). Obávam sa preto, že strelnica bude tým faktorom, ktorý definitívne pochová agroturistické aktivity v tomto priestore.
Aby sme lepšie pochopili dôsledky výstavby strelnice, na chvíľku sa presuňme v čase a predstavme
si cyklistov (aj s deťmi), ktorí sa opájajú vidieckou krajinou a nečakane k nim doľahnú ozveny streľby. Kto z iniciátorov projektu strelnice ich bude presviedčať o “blahodárnosti“ ozvien streľby na organizmus človeka, ba i zvierat ? Alebo nebodaj ozveny streľby zo strelnice budú prezentovať ako atrakciu cyklotrasy? Keď o tom píšem, to neznamená, že nemám pochopenie pre tento šport. (Len tak na okraj, ja som sa v mladosti 4 roky venoval športovej streľbe.)
Tu ide o princíp: Za akú cenu?
Tak či onak, projekt strelnice v riešenom území skrýva do budúcna výbušnú zmes konfliktov s okolitým svetom. Zdôrazňujem, že projekt takého formátu musí obsahovať silnú empatickú zložku. Kto z autorov projektu sa vie vcítiť do situácie chovateľa zvierat, ktorému sa chystajú vo vzdialenosti asi 500 m vybudovať strelnicu? Čo viac prospeje rozvoju agroturizmu v našej obci? Budovanie „strelníc“ vedľa cyklotrás, alebo chov zvierat či včiel?
Podľa môjho názoru, autori projektu zvlášť podcenili fakt, že pre mnohých Slovenskovešťanov je Vilbach kultovou riečkou. Vilbach bol a je súčasťou ich života. I ja patrím medzi nich. (Napr. takmer každý rok – keď vnučka príde cez leto na návštevu zo Švédska – ideme do Vilbachu a brodíme sa korytom riečky smerom na Bušovce alebo Výbornú. Je to fascinujúci zážitok, s možnosťou kúpať sa v rieke. V počítačovej dobe vzťah občanov k riečke trochu oslabol, ale to nie je signál, aby sme Vilbach odpísali z nášho života.
Osobitnú kapitolu tvorí ochrana vtáctva v záujmovom území. Konzultovali ste túto otázku s ornitológmi? Medzi starým korytom náhonu (ktorým tiekla voda na mlyn) a korytom riečky je vytvorený „ostrov“, kde človek takmer nevstupuje. Je to ideálne miesto pre hniezdenie vtákov. Tento „ostrov“ začína pri vodnej elektrárni. Kto sa častejšie potuluje v tejto časti riečky, registruje tu bohatý vtáčí svet. Človek má osobitnú radosť, keď tu zbadá napr. bociana čierneho.
STRUČNÝ ZÁVER (ktorý si nenárokuje byť absolútnou pravdou):
Strelnica nepatrí medzi udržateľné projekty, nie je kompatibilná ani s ochranou prírody v záujmovom území, ani s rozvojom agroturizmu na ľavom brehu riečky.
Riešenie sporu je o to zložitejšie, že sa stretli skupiny, ktoré majú diametrálne odlišný názor na hodnotu riečky a jej význam v našom živote. Občania – ktorí pristupujú k Vilbachu s posvätnou úctou – považujú projekt športovej strelnice za „päsť na oko“ zo strany mesta Spišská Belá. To je fakt. Preto sa treba vrátiť na začiatok a analyzovať svoje kroky v procese komunikácie s občanmi. Nebol projekt šitý horúcou ihlou?
Nech spor skončí akokoľvek, už dnes môžeme povedať, že v našej dedine je to priam historická chvíľa. Prvýkrát zástupcovia mladej generácie iniciovali petíciu, ktorá si dáva za cieľ chrániť prírodné bohatstvo v našom chotári. Odhodlanie mladých ľudí dáva nádej, že v obci si viac uvedomíme hodnotu nášho chotára a hlavne našu zodpovednosť pred budúcimi generáciami Slovenskovešťanov. Ja im za to ďakujem.
Apropo. Beľania bojovali za dištančnú zónu medzi kaštieľom v Strážkach a priemyselným parkom. Malo to svoju logiku. Aj riečka Biela je mimoriadnym skvostom mikroregiónu – rovnako si zaslúži dištančnú zónu pred ľuďmi, ktorí zatiaľ nevedia doceniť jej význam pre generácie, ktoré prídu po nás. Nádejam sa, že raz i Beľania budú považovať Bielu za posvätnú riečku a stanú sa jej patrónmi – veď názov mesta máte odvodený od riečky.
PhDr. Jozef Smrek,
predseda OZ Slovenská Ves – Vygoda – Nový Šajerberg – Krig
Príloha:
1. Text o riečke Biela z knihy Slovenská Ves v premenách času (r. 2013 ) – autor J. Smrek
(V texte som nesprávne vysvetlil pôvod názvu „Vilbach“. Na chybu upozornil v Spišskobelianskom spravodajovi Dr. Andrej Novák, ktorému som sa písomne poďakoval – pozn. J.S.)
Príloha 1 rieka Biela
2. Náučná tabuľa pred ohradou chovateľa zvierat (na poľnej ceste medzi vodnou elektrárňou a mlynom)
Kópiu listu zasielam Odboru starostlivosti o životné prostredie v Kežmarku a obci Slovenská Ves.
Príloha 2 náučná-tabuľa