KÚPA A PREDAJ POZEMKOV V AGROZÓNE VYGODA

KÚPA A PREDAJ POZEMKOV V AGROZÓNE VYGODA

Po pozemkových úpravách som predpokladal, že stúpne záujem o predaj a kúpu pozemkov. Tak sa aj stalo. Na jednej strane je to dobrá správa. Ukazuje sa, že aj okolie si nás začína viac všímať. Nemalou mierou k tomu prispieva i otvorenie Penziónu pod Magurou.

Na 2. strane pohyb, ktorý nastal okolo pozemkov, nám pripomenul, že žijeme v tvrdom kapitalizme.

Niektorí ľudia začínajú hrať nečestné hry, a preto treba vymedziť pravidlá, aby po podpísaní zmlúv jedna zo zmluvných strán nezažila rozčarovanie. Z týchto dôvodov budeme na našom webe informovať o prípadoch (aj s menom vlastníka pozemku), ktorý na internete cez realitné kancelárie používa polopravdy a zamlčujú podstatné informácie o územnom pláne Agroturistickej zóny Vygoda.

Zatiaľ sa ukazujú 2 línie, kde sa zneužíva neznalosť detailov o projekte Agrozóny Vygoda.

  1. Niektorí kupci ponúkajú za predaj pozemku cenu vyššiu, ako je bežná pri predaji lúky v extraviláne obce. V praxi to znamená, že ak sa lúka predáva zvyčajne za 10 – 40 centov (za 1 m²), tak kupec predpokladá, že viac ako euro nezaplatí za 1 m² pôdy. Táto suma by bola v poriadku iba v tom prípade, keby v územnom pláne bol pozemok situovaný  v sektore, kde nie je plánovaná výstavba domov. Keď sa však pozemok nachádza  v sektore kde je plánovaná výstavba domov, tak cena za jedno euro je pod hodnotou stavebného pozemku.

  2. Realitné kancelárie začínajú ponúkať pozemky a ich vyššiu cenu zdôvodňujú existenciou územného plánu v lokalite. To je však len jedna časť pravdy. Tá druhá hovorí, že nie každý pozemok v riešenom území je stavebný pozemok. Skúste sa teraz vcítiť do kože kupujúceho, keď sa na Stavebnom úrade v Kežmarku dozvie, že na pozemku si môže vysadiť stromy alebo pásť ovce, ale nie stavať dom.

    Rovnako je neprípustné i zavádzanie kupujúceho o možnosti pripojenia sa k elektrickej sieti. Ak sa napr. uvádza – ako som čítal na internete  – že existuje možnosť pripojiť sa k elektr. sieti, tak vlastník pozemku by mal dopredu zisťovať podmienky pripojenia k elektrickej sieti. Minimálne preto, lebo aj od toho sa odvíja cena pozemku. Preložené ešte do zrozumitelnejšej reči, mal by prísť za mnou a opýtať sa, ako sa vlastníci pozemkov so mnou vyrovnávajú za doterajšiu vynaloženú energiu a peniaze na vybudovanie transformátora v riešenom územía čo treba urobiť, aby sa k jeho pozemku dotiahol elektrický kábel. Keď hovoríme o pozemkoch pri potoku, tak bez finančného vyrovnania nikdy nedovolím cez môj pozemok viesť kábel k týmto pozemkom. A túto informáciu by kupujúci mali bezpodmienečne vedieť. Inak celá transakcia bude pripomínať správanie nebankoviek k svojím zmluvným partnerom – aj oni s obľubou zamlčujú podstatné súvislosti.

Viem, že nie všetci vlastníci pozemkov mi budú tlieskať. Ale tváriť sa, že neviem ako vzrástla cena môjho pozemku v Agrozóne je skôr smutné, ako veselé. Prinajmenej veľa napovie o charaktere vlastníka pozemku – zdediť lúku a nezaplatiť za jej zhodnotenie na stavebný pozemok, nie je dôvod, aby sa človek chválil z poctivo zarobených peňazí. To nie je cesta, ktorou by sme sa mali uberať v Agrozóne Vygoda. Tak sa dobre vzťahy nevytvárajú.

   Ak sa pozrieme do budúcnosti Agrozóny, tak ja ju vidím v spolupráci. Každá iná alternatíva škodí jej rozvoju. Aby vznikla spolupráca, najprv sa treba pýtať, ak nemáme dostatočné informácie o Agroturistickej zóne. Len tak sa dozvieme či sme schopní spolupracovať na projekte, ktorí si robí ambície obnoviť na agroturistických základoch stredovekú osadu, ktorá stála na brehu potoka Barnahogy. Každý čestný  človek je u nás vítaný.

Jozef Smrek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *