IDEOVÁ BANKA NÁPADOV A PROJEKT GREISIGEROV NÁUČNÝ CHODNÍK

IDEOVÁ BANKA NÁPADOV A PROJEKT GREISIGEROV NÁUČNÝ CHODNÍK

Nie vždy sa darí pretlmočiť občanom potrebu spolupráce v rozvoji obce Slovenská Ves a Vojňany.

Je však pravda, že niektoré návrhy na spoluprácu musia takpovediac dozrieť, tak ako ovocie na strome. A práve príbeh Greisigerovho chodníka je o dozrievaní nápadu, ktorý je najmenej 10 rokov starý.

Prvým človekom, ktorý sa vážne zaoberal obnovením vyhliadky na Vojnianskej hore (15 m vysoká konštrukcia postavená okolo r.1935) bol starosta Vojňan, M. Gaborčík. (O inom neviem.) Vtedy jeho zámery nevyšli, lebo sa nenašiel partner (sponzor).

Možno  v tejto súvislosti sa treba opýtať, k čomu by bolo dobre obnoviť vyhliadku. Kto však túto otázku položí staršiemu Krigovianovi, tak sa dozvie, že ich spomienky na detstvo sú spojené i so šantením na vyhliadke (zanikla r. 1967). Jednoducho Krigoviania majú k hore veľký citový vzťah, a preto ani nebol problém v obci dať projektu zelenú.

   Keby sme sa ešte ďalej pýtali na začiatky projektu, tak by sme sa dozvedeli, že na jeho príprave sa spolu so starostom Vojňan podieľali Slovenčania Miroslav Tomas a ja. V určitom zmysle možno dokonca povedať, že nápad reštartoval M. Tomas. Stalo sa to takto: Istého dňa mi napísal, že teraz má viac voľného času, a keď mám nápad, tak by sme mohli vytvoriť projekt, lebo je výzva v programe INTERREG.

Z mojich nápadov sme nakoniec vybrali revitalizáciu minerálnych prameňov a vyhliadku na Vojnianskej hore. Voľba padla na Vojňany aj preto, lebo trochu poznám „ideovú banku nápadov“ starostu, a teda som vedel, že sa poteší , keď prídeme s projektom komplexného riešenia Vojnianskej hory.

Ďalším dôvodom bolo i to, že naše združenie realizuje projekt Agrozóny Vygoda, a teda nám musí záležať na ochrane a využití  prírodného a kultúrneho bohatstva v našom okolí.

Kto má záujem vidieť celý projekt Greisigerovho náučného chodníka, môže si ho pozrieť  v rubrike PROJEKTY.

Minulý mesiac sme projekt odovzdali a teraz 6 mesiacov budeme čakať na verdikt. Samozrejme, môže prísť rozhodnutie, v ktorom nám oznámia, že sme neboli úspešní (prihlásených je asi 120 projektov). Nepoteší to, ale možno myšlienku komplexného riešenia Vojnianskej hory dovedie do úspešného konca ďalšia generácia Krigovianov i Slovenčanov.

Veď nielen my, ale aj oni budú konfrontovaní otázkou: Prečo chodíme nakupovať minerálne vody len do obchodov, keď máme pramene priamo pod nosom.

Myslím si, že keď v budúcnosti bude viac ľudí premýšľať nad paradoxami našich obcí, tak pochopia, že kľúčom k riešeniu otázky je spolupráca.  A možno predstavia ešte lepšie riešenia využitia minerálnych vôd v našom chotári i Vojnianskej hory ako navrhujeme my.

  Pojem „ ideová banka nápadov“ možno  najlepšie vyjadruje potrebu  vytvoriť platformu pre občanov, ktorí rozmýšľajú nad otázkou, ako môžeme pomôcť rozvoju svojej obci. (Na jej význam nás upozornil aj prof. M. Šarafín, keď sa dozvedel o vytvorení našej internetovej stránky.)

   Na našom webe sme preto pripravení prezentovať každý pozitívny návrh, ktorý je zameraný na ochranu prírodného a kultúrneho bohatstva našich obcí a v neposlednom rade tiež na rozvoj agroturizmu v našom mikroregióne. Možno ich nápady tiež raz dozrejú – ako ovocie na strome.

Jozef Smrek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *