Správa o činnosti OZ

Správa o činnosti OZ

Správa o činnosti občianskeho združenia
Slovenská Ves – Vygoda

Občianske združenie (OZ ) pri svojom založení r. 2004 vychádzalo z premisy, že dobré fungovanie obce a jej rozvoj je úmerne závislý od činnosti volených zástupcov obce (samosprávy) a občanov aktívne pomáhajúcich riešiť problémy obce. OZ je teda formou občianskej iniciatívy, ktorá chce prispieť k rozvoju obce.

 

Stratégia  OZ je postavená na kritériách zodpovedajúcich 21.storočiu a poznaní špecifických pomerov obce:

OZ zaraďuje obec Slovenská Ves do regiónu TANAP a PIENINY, čím požaduje hodnotiť fungovanie obce z pohľadu kritérií národných parkov.

Berúc do úvahy strategickú polohu Slovenskej Vsi, jej historické pozadie a perspektívy, osobitne sa zameriava na nasledujúce problémy obce:

Ochrana životného prostredia
Ochrana a rozvoj drevenej architektúry obce
Služby
Propagácia obce
Ochrana životného prostredia

Nosným projektom sa stalo vytvorenie oddychovej zóny pri židovskom cintoríne. Predovšetkým preto, lebo táto lokalita je pre obec mimoriadne hodnotná a jej význam klesal s rozrastaním čiernej skládky a ničením historickej pamiatky – židovského cintorína. Organizačným úsilím sa podarilo získať sponzorov i občanov, ktorí sa aktívne zapojili do realizácie projektu.

 

Sponzorovanie oddychovej zóny pri židovskom cintoríne:

 

Židovská obec na Slovensku : 44 000 Sk

Nadácia Orange:                      30 000 Sk

Štefan Tomas:                          31 000 Sk

Urbár Výborná:                       10 000  SK  okrem toho zabezpečil ubytovanie účastníkov sochárskeho sympózia v počte 5 osôb, likvidácia                                                     časti krovín-kosenie trávy

 

Z organizačného hľadiska je vysoko hodnotená pomoc Ing. Jána Slivinského, pretože bez jeho pomoci by projekt mal oveľa menšiu efektivitu.

 

RD Spišská Belá:            5 000 Sk   úprava terénu ťažkými mechanizmami

7 000 Sk   zemina a jej dovoz

5 000  Sk   štrk a jej dovoz

Obec Slovenská Ves: 20 000 Sk  finančné prostriedky boli vynaložené na odvoz a likvidáciu odpadu v okolí minerálnych prameňov, likvidáciu častí krovín pri minerálnych prameňoch zaplatenie faktúry za výrobu špeciálnej fólie s textami, ktorá je inštalovaná na náučnej tabuli

ZŠ s MŠ Slovenská Ves: 1 800 Sk  financie boli vynaložené na výrobu a úpravu textu vrátane  anglického prekladu na náučnej tabuli

Alžbeta Žofajová:             3 000 Sk

Mária Holásková:             3 000 Sk

Rastislav Farkaš:             2 000 Sk tieto finančné prostriedky od občanov Slovenskej Vsi boli využité na nákup fólií proti dažďu,  potravín                                            a  občerstvenia  počas  5 dňového  sochárskeho sympózia

Viktor Vojtas:                   1 500 Sk odmena za vyloženie kameňov pri prameňoch a ich úpravu

Jozef Štefaňák:                7 000 Sk terénna úprava lúky pri prameňoch  – bagrovacie práce

Janka Kovalčíková:          obnovenie nápisov na pomníkoch, úprava hrobov so žiakmi ZŠ

Ľubomír Kučera:              1 500 Sk približná cena za cement, štrk a dopravu

Rod.Varholová:                2 000 Sk úprava terénu na židovskom cintoríne a dovoz informačnej tabule  od výrobcu  z obce Bušovce

Marcela Slodičáková :     bez nároku na odmenu pomáhala pri vyúčtovaní peňazí z Nadácie Orange

 

Otília Smreková, Jozef Smrek, Peter Smrek: 45 000 Sk (celková hodnota je približná) Započítala sa výroba štyroch drevených tabúľ s menami občanov Slovenskej Vsi padlých v 1. sv. vojne, ktoré sú inštalované v drevenom prístrešku. Ďalej je možné započítať nasledujúce práce: napísanie projektu na základe ktorého sme získali finančné prostriedky od Nadácie Orange a Židovskej obce na Slovensku – organizačná práca pri budovaní oddychovej zóny v priebehu 3 rokov. Brigádnicke hodiny, náklady na benzín, telefón a korešpondenciu. Vypracovanie textu, ktorý je súčasťou informačnej tabule.

 

Priatelia obce Slovenská Ves

Rezbársko-sochárska umelecká skupina pod vedením Mgr.art. Pavla Sovu /Sp. N. Ves/ : 50 000 – 60 000 Sk (Cenu jednotlivých umeleckých lavičiek podstatne znížili.)

Krišanda  ………. :                               30 000 – 40 000 Sk (kamene a dovoz)

Ing. Miroslav Košík ( Sp.N.Ves) :       cenu hĺbkovej analýzy zloženia minerálnych vôd znížil o 6 000 Sk

Lukáš Geletko ( Spišská N.Ves ) :     cenu za vyhotovenie fólie s textom na informačnej tabuli znížil  o 2000 Sk

 

Na vytvorení oddychovej zóny sa podieľali mladší i starší občania obce. Poďakovanie patrí rod. Zoričákovej a Gablerovej, žiakom zo ZŠ – Matúšovi Gildainovi, T. Štefaňákovi, bratom Pitoňákovcom a ďalším. Osobitné poďakovanie patrí p. Alžbete Žofajovej, ktorá nielen finančne podporila projekt, ale pomáhala aj svojou odbornosťou i odmeňovaním žiakov zaujímavými cenami.

 

Celková hodnota vykonanej práce:  150 000 Sk umelecké lavičky

35 000 Sk drevený prístrešok

5 000 Sk drevené tabule s menami obetí vojny

25 000 Sk náučná tabuľa a jej osadenie

180 000 Sk terénne úpravy na židovskom cintoríne a jeho okolí, dovoz zeminy a štrku, likvidácia krovín a stromov, čistenie prameňov, likvidácia čiernej skládky, vytvorenie novej cesty k minerálnym prameňom, vyhĺbenie odtokového kanála na odvedenie stojatej vody pri prameňoch

9 000 Sk oprava pomníkov na židovskom cintoríne

Žiaľ, oprava bola nekvalitná a niektoré pomníky sú opäť  spadnuté. Meno občana Slovenskej Vsi nechcem uvádzať, lebo  spory ma oberajú o životnú energiu. Je to minulosť.

Nepriama hodnota vykonanej práce : Vytvorením oddychovej zóny sa obmedzilo vytváranie čiernej skládky v bezprostrednej blízkosti minerálnych prameňov, čím sa zabránilo ekologickým škodám, ba možno aj úplnému znehodnoteniu minerálnych prameňov a likvidácii židovského cintorína. Vyrúbaním porastov v okolí minerálnych prameňov sa preventívne obmedzili podmienky otravy sírovodíkom, ktorý sa v bezvetrí mohol koncentrovať pod stromami. (Starí občania poznajú konkrétne prípady otravy sirovodíkom.) Oddychová zóna môže slúžiť ako škola v prírode pre žiakov ZŠ.

Návrh :

Ak nechceme aby vynaložené úsilie občanov nevyšlo nazmar, je potrebné zabezpečiť  ochranu oddychovej zóny. Predovšetkým by mal byť poverený zodpovedný občan /občania/ spravovaním oddychovej zóny. To znamená, žeby zabezpečoval čistotu, kosenie trávy, drobné opravy a pod. Nevyhnutné sú i ďalšie opatrenia, lebo je to najcennejšia lokalita v chotári.

V rámci ochrany životného prostredia sa členovia OZ Otília Smreková a Jozef Smrek zúčastnili jednoročného kurzu zameraného na protipovodňovú ochranu. Pre obec Vojňany a Slovenskú Ves vypracovali projekt „Vojňanské vodné vráta“. Odborné vyhodnotenie situácie v katastroch týchto obcí  i samotná kvalita projektu prispelo k získaniu príspevku na protipovodňovú ochranu obce Slovenská Ves – bližšie informácie môže poskytnúť p. Michal Kravčík, ktorý je garantom protipovodňového  projektu v SR.

 

Ochrana a  rozvoj drevenej architektúry v našej obci.

Odklon od rozvoja tradičnej architektúry pod Tatrami sa všeobecne zaraďuje medzi najväčšie pochybenia našej generácie. Väčšinou to našincom dôjde keď zmiznú posledné staré drevené stavby. Vedomí si úrovne  vzťahu k dreveným stavbám v obci, doteraz sme celý projekt vytvorenia agroturistickej zóny Slovenská Ves -Vygoda financovali sami.

Napriek tomu sa domnievame, že v obci by mala byť prijatá koncepcia, ktorá by stimulovala občanov prispievať k pozitívnej architektonickej premene našej obce. Pritom stavby nemusia byť drevené a dotýka sa to  i drobných stavieb, záhradiek i predzáhradiek. V určitom zmysle možno povedať, že naša obec bude získavať zo svojej strategickej polohy do takej miery, do akej miery bude atraktívna aj z architektonického  hľadiska.

 

Iba ten, kto má v tomto smere skúsennosti s úradmi vie, koľkými schvaľovacími procesmi musel prejsť projekt, keď sa realizuje v extraviláne. Celý projekt je postavený na spolupráci. V riešenom území je veľa vlastníkov  a naviac mnohé pozemky sú dlhé a úzke. V takom stave majú minimálnu hodnotu. Ak by existovala dobrá spolupráca – po komasácii, keď môže byť jeden vlastník a pozemky sa prispôsobia územnému plánu –  vlastníkom sa bez práce  zvýši hodnota pozemkov. Zatiaľ je spolupráca najzložitejším problémom. Niektorí  ľudia prejavili čiastočný záujem o dianie, ale iba jeden vlastník si uvedomil, ako mu stúpne hodnota pozemku  a finančne prispel na krytie nákladov spojených s projektom. Moje skúsennosti ukazujú, že pre skupinu ľudí je nad ich sily pochopiť, že niekto je schopný urobiť  pre spoluobčanov niečo bez zmluvy a radšej všetku zodpovednosť prevezme na seba. Totiž rodina J.Smreka išla do veľkého  rizika a v prípade neúspechu nechcela sklamať ľudí. Zmluvy boli uzavreté iba  s 2.vlastníkmi. V prípade neschválenia projektu Agroturistickej zóny  by i tak neprerobili. Práve naopak. Zmluvy boli formulované tak, že i v takom prípade –   po výmene pozemkov – získali kvalitnejšiu pôdu a jedna zmluvná strana dostala naviac i 70 000  korún. Všetky  peniaze rodiny J.Smreka i vynaložená energia by  v takomto prípade vyšla nazmar. Kto prvý dáva, ten dvakrát dáva – hovorí ľudová múdrosť. V našej obci to vždy neplatí. Najprv som sa smial, ale keď mi došlo, čo všetko dokázali niektorí ľudia prekrútiť v súvislosti s uvedeným projektom, tak mi už do smiechu nebolo. Možno sa to už nenosí, ale ešte existujú ľudia,ktorým nežistnosť nie je cudzia. Ďalší osud projektu výrazne ovplyvnia vlastníci pôdy – ich ochota spolupracovať a investovať do svojich pozemkov. Je už len na ich svedomí,či si spomenú,že najťažšie kroky už niekto za nich urobil.Samozrejme,keď zachovajú púvodnú funkciu pozemkov /lúky a orná pôda/, môžu ísť mimo projekt a nemusia si lámať hlavu o podstate spolupráce. Chcem ubezpečiť vlastníkov pôdy ešte raz : Nikto sa nemusí pripojiť k projektu.Vždy to bude len a len ich voľba.Projekt je stavaný tak, aby rešpektoval ich rozhodnutie ponechať pôvodnú funkciu pozemkov. /Čím viac nezastavanej plochy, tým kvalita agroturistickej zóny bude vyššia./Aj bez realizácie  druhej a tretej etapy agroturistická bude existovať, teda je nezávisla od ostatných vlastníkov pôdy.

 

Táto správa je zároveň odpoveďou, prečo v agroturistickej zóne je málo objektov. Inak povedané preto,lebo členovia občianskeho združenia veľa pozemkov v riešenom území  nevlastnia. A čo tiež nie je zanedbateľné, bez finančnej podpory samosprávy a vlastníkov pôdy /až na jedného/ bolo veľmi náročné zvládnuť naštartovanie projektu. Existovali dva varianty projektu. Rozvíjať projekt iba na pôde troch zmluvných strán, alebo /2.varianta/  zároveň pripraviť podmienky na pripojenie k projektu pre vlastnikov pôdy, s ktorými  neboli uzavreté zmluvné podmienky. Čo znamenalo viac finančných nákladov,  viac lietania po úradoch a viac rizík v schvaľovacom kolotoči./ O zložitosti celého procesu svedčí i pozastavenie nášho  projektu pri záverečnom schvaľovaní. Až po doplnení materiálov sme o ďalších 6 mesiacov definitívne získali legálne právo pristúpiť k výstavbe agroturistickej zóny.  Akú alternatívu by ste zvolili Vy? My sme sa rozhodli pre náročnejšiu variantu.

Služby

Projekt Agroturistickej zóny predpokladá ponuku služieb, ktoré by obohatili mozaiku služieb, ktoré ponúka resp. bude ponúkať naša obec. Aj keď v tejto oblasti je celkom na začiatku, sú predpoklady, že bude poskytovať prinajmenej nasledujúce služby :

Penzión s reštauráciou
Ubytovanie v súkromí
Propagácia obce

Projekt agroturistickej zóny spojený s výstavbou dreveníc  je jedinečný na východnom Slovensku, ba i Slovensku. (Odhliadnuc od toho, že inde  prevláda výstavba kanadských zrubov.) V budúcnosti  sa môže stať atrakciou nielen Slovenskej Vsi, ale aj širšieho regiónu. O to skôr, že projekt je bytostne prepojený s ochranou životného prostredia.

V propagácii obce významnú úlohu zohráva internetová prezentácia obce. V tomto smere všetky náklady na  vytvorenie prvej samostatnej webovej stránky Slovenskej Vsi hradil člen OZ Peter Smrek. Rovnako bol zodpovedný za vytvorenie jej obsahovej stránky .Webovú stránku spravoval viac než 2 roky zdarma a zároveň uhrádzal  internetové poplatky.

Jozef Smrek sa podieľal na organizačnej práci spojenej s kooperáciou autorov pri tvorbe knihy o Slovenskej Vsi. Zároveň je autorom dvoch kapitol:

Vysťahovalectvo v Slovenskej Vsi v rokoch 1848 – 1938
Prírodné krásy a zaujímavosti obce Slovenská Ves
Poslednou aktivitou OZ je  malá drevená kaplnka pri agroturistickej zóne v Slovenskej Vsi  /Vygoda/. Kaplnka je hotová, čaká sa na jej inštaláciu. Celý projekt realizuje člen OZ  Rastislav Farkaš a jeho rodina.

Pokus o zovšeobecnenie skúseností.

Ďalší rozvoj občianskej iniciatívy v našej obci bude závisieť od prístupu  volených zástupcov obce (samosprávy). Inými slovami od toho, či iniciatívu občanov budú považovať za príťaž, alebo vytvoria pravidlá, ktoré by motivovali občanov dobrovoľne pracovať v prospech obce.

Ak je ochota podporovať dobrovoľnícku prácu, potom je potrebné vypracovať strategický dokument o dobrovoľníckej práci. Dokument by mal okrem iného riešiť nasledujúce problémy :

Definovanie prioritných problémov, kde je pri ich riešení vítaná pomoc občanov. Napr. ochrana životného prostredia, pomoc starým občanom, pomoc dlhodobo chorým občanom, využívanie voľného času s deťmi a mládežou, udržiavanie zvykov a tradícií v obci, ochrana historických pamiatok v obci a pod.
Spôsob ocenenia dobrovoľníckej práce – kritéria. Napr. formy morálneho ocenenia, finančná odmena, odpustenie niektorých obecných poplatkov, príspevok na realizáciu projektu. Takýto prístup vyžaduje vytvoriť v rozpočte samostatnú kapitolu o financovaní  a odmeňovaní dobrovoľníckej práce. Význam dobrovoľníckej práce môže umocniť poverenie poslanca koordinovaním dobrovoľníckej práce v obci. Povedané jednoduchými slovami, musia sa vytvoriť také pravidlá, aby občan mal pocit, že jeho práca je vítaná a nemohol sa dostať do pozície „doprosovateľa“.

Jozef Smrek

V Slovenskej Vsi dňa 30.03.2012

 

 

DOSLOV

Táto správa bola napísaná už pred tohtoročnými voľbami, iba text je doplnený informáciami o posledné aktivity OZ a stručnou správou o spolupráci vlastníkov pôdy v agroturistickej zóne.