Projekty

Projekty

Aj sám som prekvapený, koľko projektov a rôznych dokumentov vzniklo pod hlavičkou nášho združenia od r. 2004. Posledný projekt – „Greisigerov náučný chodník a ochrana vzácnej lokality Vojnianska hora“ – vznikol v spolupráci s Miroslavom Tomasom. A treba dodať, že bez jeho inšpirácie a odbornej práce by nikdy projekt nevznikol. Na tomto projekte je radosť pracovať. Keď som k tomu zistil, koľko organizačnej práce na Vojnianskej hore v predstihu urobil starosta Vojnian Marián Gaborčík, tak to bola pre mňa mňa nová skúsenosť. Osobitne vďaku pociťujem i k Danielovi Šolcovi (poslanec v obci Vojňany), lebo jeho pripomienky k projektu i jeho nápad namontovať pumpy nad minerálne pramene (aby sme zabezpečili hygienický odber vody) nás v projekte posunuli ďalej. S projektom sa chceme v jeseni uchádzať o grant (40 000 – 50 000 eur).
V diskusnom fóre Vás neskôr budem informovať o osude všetkých projektov a iniciatív.
Možno už teraz niekto bude namietať, že projekty občanov by nemali byť zaradené do celodedinskej diskusie. Okrem iného i preto, lebo dobrovoľníci nemôžu priniesť veľa peňazí do obecnej pokladnice a ich vplyv na zveľaďovanie obce je mizivý.
V diskusnom fóre sa neskôr pokúsim odpovedať aj na túto otázku. Keď však bude občanov zaujímať
na prvom mieste ekonomická stránka projektov (peniaze), tak očividne veľmi ťažko nájdeme spoločnú reč.

Na projektoch – o to viac, že žijeme v konzumnej spoločnosti – je najdôležitejšie to, že autori projektov a účastníci aktivít nechcú všetku energiu vynaložiť len na zveľaďovanie svojho domu a dvora, ale zodpovednosť pociťujú aj za zveľaďovanie obce a jej chotára. A dnes nie je veľa ľudí, ktorí sa hrnú do zveľaďovania obce a nášho chotára. Nielen u nás. A to je podľa môjho názoru hlavný dôvod, prečo by samosprávy mali venovať svoj čas občanom, ktorí podiel na zveľaďovaní obce považujú za prirodzenú súčasť svojho životného štýlu. Samozrejme, dá sa to od nich očakávať len vtedy, keď vychádzajú z premisy, že rozvoj obce a atmosféra v komunite je priamo úmerná schopnosti obecného zastupiteľstva spolupracovať s občanmi pri rozvoji obci.

V súčasnej dobe naše občianske združenie je na hrane svojich možností. Myslím, že nastal čas, keď treba nahlas premýšľať ako zlepšiť podmienky pre prácu dobrovoľníkov. Zmeny, podľa môjho názoru, nastanú len vtedy, keď sa nastavia nové, transparentné pravidlá. Veď „pravidlá hry“, ktorými sa riadi samospráva v Slovenskej Vsi, fungujú nezmenené viac – menej od r. 1990. A my žijeme už v 21. storočí. Svet sa uberá kdesi inde, a preto sa treba lepšie pozrieť za humná obce.
Suma sumárum, rubrika „projekty“ je určitá forma inventúry v našom občianskom združení.
Už len od občanov záleží, či budú chcieť využiť naše skúsenosti a niektoré naše nerealizované projekty a návrhy pri zveľaďovaní obce a rozvoji agroturizmu.

Jozef Smrek